Stereofotograf.eu

Začátek         Stereogalerie         Monogalerie         Návody         Technika         O mně         Návštěvní kniha         Klub

Snímání stereofotografií

Stereofotoaparát
Posun normálního fotoaparátu

Zpracování stereofotografií

Digitální zpracování

Prohlížení stereofotografií

Anaglyf

Návody na tvorbu, zpracování a prohlížení stereofotografií

Tvorba stereofotografií je o něco složitější než normální fotografování. Ne však moc, tak není třeba se ničeho obávat. Existují postupy jak klasické, které využívají černobílý negativ a kontaktní kopírování (od druhé poloviny 19. století), nebo barevný diapozitiv a promítání (od 30. let 20. století), tak i digitální, které jsou dnes hodně polulární, ale v některých ohledech těm klasickým nestačí. Film má za sebou víc než jeden a půl století vývoje, proti tomu jsou moderní digitální technologie stále ještě v plenkách. A na stereofotografiích to je vidět.

Všechny postupy a technologie bych zde chtěl popsat, abyste je mohli vyzkoušet a rozvíjet, a sami si ověřit má tvrzení. Najdete tu návody jak fotit stereofotoaparátem, jedním normálním fotoaparátem nebo dvojicí fotoaparátů, časem snad i speciální konstrukce na makro stereofotografie a další.

Další významnou kapitolou je zpracování, kde je pojednáno o správném sesazení stereoskopické dvojice. Poslední, ale velmi důležitou kapitolou je prezentace stereofotografií.

Všechny tyto tři kapitoly spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Doufám, že i tyto vazby se mi povede popsat dostatečně pochopitelně.


Valid HTML 4.01 Transitional