Stereofotograf.eu

Začátek         Stereogalerie         Monogalerie         Návody         Technika         O mně         Návštěvní kniha         Klub

Stereofotoaparáty

Beplasca
Sputnik
Meopta Stereo 35

Spřažené dvojice fotoaparátů

Zrcadlovky (SLR)
2x Olympus C5060WZ

Meopta Stereo 35

Meopta Stereo 35, Steomat 35, Meoskop III

Fotoaparát Stereo 35, řezačka Steomat 35, kukátko Meoskop III, ukázka vyřezaného filmu a stereokotouček.

Můj první stereofotoaparát, díky kterému jsem podlehl kouzlu stereofotografie. Je na kinofilm a fotí políčka velikosti 12*10 mm. Film je aparátem veden šikmo, takže pravé obrázky jsou na horní straně filmu a levé na spodní. Tímto způsobem se jich na 36 snímkový film vejde téměř 80. Obrázky se z filmu vyříznou řezačkou Steomat 35 a vloží se do kotoučků. Ty se pak prohlíží v Meoskopu, případně je možné je monoskopicky promítat projektorem Diamet. Systém je plně kompatibilní s americkým ViewMasterem.

Stereo 35 byl vyráběn v 70. letech 20. století v Meoptě v Hynčicích. Je vybaven objektivy Mirar 1:3,5/25 mm, závěrkou s jediným časem 1/60 s a nekonečnem (B). Objektivy jsou zaostřeny napevno asi na 3 m, hloubka ostrosti je i na plně otevřenou clonu dostatečná.

Vývojovým předchůdcem byla StereoMikroma, která má stejné objektivy. Bohužel vývoj šel spíš zpět než vpřed. Původní StereoMikorma měla mnohem víc expozičních časů a vodováhu v hledáčku. Navíc byla díky 16mm filmu velmi malá (možná dokonce nejmenší stereofoťák tohoto systému). Postupem času zmizela vodováha i expoziční časy a s přechodem na kinofilm foťák značně narostl. Jinak to ani dopadnout nemohlo, když se v tehdejším ČSSR produktivita práce měřila v tunách vyprodukované oceli.

Dnes už mám Stereo 35 hlavně z nostalgie, na praktické focení už jej téměř nepoužívám. Kamarádi jsou vždy překvapeni, když jim ukážu kotouček, na kterém vidí sami sebe :o)

© Jan Kříženecký

Veškeré texty a fotografie na těchto stránkách jsou mým dílem, případně dílem jiných uvedených autorů. Jejich použití bez soulasu není dovoleno.


Valid HTML 4.01 Transitional